Powłoki kwarcowe i ceramiczne dla samochodu

Powłoki kwarcowe i ceramiczne cieszą się coraz większą popularnością, przez co pytanie o nie wielu kierowców chcących zapewnić sobie skuteczną ochronę lakieru w samochodzie. Warto zainteresować się tym zagadnieniem nieco bliżej, bowiem faktycznie może to być doskonała inwestycja w trwałość i odporność lakieru w samochodzie.

Zarówno powłoki kwarcowe jak i ceramiczne mają w gruncie rzeczy ten sam skład. Produkuje się je na bazie dwutlenku krzemu. Główna różnica pomiędzy nimi tkwi w reakcjach chemicznych, które zachodzą na powierzchni lakieru w czasie, gdy je aplikujemy. Na tle innych produktów do ochrony lakieru wyróżnia je również fakt, że możliwe jest zmierzenie ich grubości.

Powierzchnia lakieru przed aplikacją powłoki musi zostać odpowiednio przygotowana. Konieczne jest przede wszystkim dokładne oczyszczenie jej ze wszystkich zabrudzeń i zanieczyszczeń. W czasie codziennego użytkowania na karoserii samochodu zbiera się wiele osadów, którymi trzeba dokładnie się zająć przed nałożeniem powłoki. W razie konieczności sam lakier powinien być w miarę możliwości poprawiony poprzez usunięcie z niego wszystkich niewielkich rys, otarć czy obić.

Powłoka ceramiczna i kwarcowa

Stosowanie powłoki ceramicznej lub kwarcowej daje wiele korzyści. Rozwiązanie to jest przede wszystkim bardzo uniwersalne. Za pomocą takich powłok można zabezpieczać nie tylko sam lakier samochodu, ale również wiele innych elementów pojazdu, takich jak felgi, lusterka czy szyby. Powłoki te posiadają właściwości hydrofobowe, dzięki którym chronią lakier przed działaniem wody. Odpychają też wszystkie zanieczyszczenia jakie mogą na nim osiadać.

Nakładanie powłoki lakierniczej

Dzięki aplikacji takiej powłoki regularna pielęgnacja samochodu staje się o wiele łatwiejsza. Auto jest bowiem mniej narażone na zabrudzenia, które znacznie wolniej zbierają się wówczas na jego karoserii. Powłoka chroni też lakier przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Trwałość powłok

Co ważne, powłoki są dość trwałe. Według zapewnień większości producentów, bez problemów wytrzymują przebieg około 30 tysięcy kilometrów. Warto brać tu jednak pod uwagę fakt, że ich trwałość w dużym stopniu zależy od samych użytkowników oraz skutecznej, bieżącej pielęgnacji lakieru.

Wielu klientów oczekuje, że takie powłoki zabezpieczą lakier przed powstawaniem rys i otarć. Nie jest to jednak możliwe, bowiem nie istnieje żaden produkt, który dawałby w tej kwestii stuprocentową ochronę. Na pewno jednak stosowanie ich znacząco zmniejsza takie ryzyko i zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo.

Norbert Wójcik

Redakcja cempol.pl

Zobacz również